„Szukam quada” to w salonie zdanie, które nic nie znaczy. Pod jednym słowem kryją się cztery zupełnie różne maszyny: pojazd roboczy do gospodarstwa, lekki quad sportowy, quad dziecięcy i side-by-side z kabiną. Różnią się nie tylko mocą, ale przede wszystkim tym, gdzie wolno nimi jeździć i jakie uprawnienia trzeba mieć. Poniżej porządkujemy te typy — na danych z naszej własnej oferty, a nie na ogólnikach.
W skrócie: Quady użytkowe (ATV) to 90% rynku — napęd 4×4, bagażniki, hak, pojemności 500–1000 cm³. Quady sportowe są lżejsze i najczęściej bez homologacji drogowej. Quady dziecięce zaczynają się od ok. 70 cm³ i jeżdżą wyłącznie poza drogami publicznymi. SSV to już inna kategoria pojazdu — z kierownicą, pasami i kabiną. O tym, czy wjedziesz na drogę, decyduje kategoria homologacyjna wpisana w dokumentach, a nie wygląd maszyny.
Cztery grupy quadów — czym się naprawdę różnią
Podział, którego używamy w salonie, opiera się na zastosowaniu, bo to ono determinuje resztę: pojemność, rodzaj napędu, wyposażenie i cenę.
| Typ | Do czego służy | Typowa pojemność | Cecha rozpoznawcza |
|---|---|---|---|
| Użytkowy (ATV / Utility) | Praca w gospodarstwie, leśnictwo, transport, rekreacja terenowa | 450–1000 cm³ | Bagażniki, hak holowniczy, wyciągarka, napęd 4×4 |
| Sportowy | Jazda dynamiczna po torze i wydmach | 250–700 cm³ | Niska masa, napęd na tylną oś, brak bagażników |
| Dziecięcy | Nauka jazdy poza drogami publicznymi | 50–125 cm³ | Automat, rozruch elektryczny, ogranicznik prędkości |
| SSV / side-by-side | Praca i rekreacja z pasażerem obok kierowcy | 800–1000 cm³ | Kierownica zamiast kierownicy motocyklowej, pasy, klatka |
Najczęstszy błąd przy pierwszym zakupie to wybór maszyny sportowej „bo ładniejsza”, gdy realne zastosowanie to wożenie drewna i przejazdy po polu. Quad sportowy nie ma gdzie tego zapakować, a jego zawieszenie jest ustawione pod skoki, nie pod ładunek.
Homologacja: tu zaczynają się prawdziwe różnice
To najczęściej pomijany fragment rozmowy o quadach, a decyduje o wszystkim. W praktyce spotkasz trzy sytuacje:
| Status pojazdu | Gdzie wolno jeździć | Uprawnienia |
|---|---|---|
| Homologacja L7e (czterokołowiec) | Drogi publiczne po rejestracji | Kat. B1 od 16 lat lub kat. B od 18 lat |
| Homologacja T3b (ciągnik rolniczy) | Drogi publiczne po rejestracji jako ciągnik | Kat. B, alternatywnie kat. T |
| Bez homologacji drogowej | Wyłącznie teren prywatny za zgodą właściciela | Brak wymogu prawa jazdy na terenie prywatnym |
Większość quadów użytkowych sprzedawanych dziś w Polsce — także te z naszej oferty — ma homologację T3b, czyli w dokumentach jest ciągnikiem rolniczym. Dla kupującego oznacza to dwie praktyczne rzeczy: jeździsz na prawie jazdy kategorii B, a jeśli prowadzisz gospodarstwo lub firmę, pojazd rejestrowany jako ciągnik pozwala rozliczyć VAT na zasadach właściwych dla tej kategorii.
Rzecz, o której dealerzy mówią niechętnie: Ministerstwo Infrastruktury w odpowiedzi na interpelację poselską wskazało, że kategorie L7e i T3b to dwie odrębne kategorie homologacyjne i jeden pojazd nie może spełniać wymagań obu naraz. W praktyce znaczy to tyle, że quad z homologacją T3b jest formalnie ciągnikiem rolniczym — ze wszystkimi tego konsekwencjami, także przy kontroli drogowej i ubezpieczeniu. Zanim kupisz, poproś o wgląd w świadectwo homologacji konkretnego egzemplarza i sprawdź, jaka kategoria jest w nim wpisana. My pokazujemy ten dokument przed podpisaniem umowy.
Napęd 2×4 czy 4×4 — i co znaczy „przełączany”
W quadach użytkowych standardem jest napęd przełączany elektrycznie: jedziesz na dwa koła po twardym gruncie i asfalcie, a cztery włączasz w błocie, piachu i pod górę. Różnica w zużyciu paliwa i w zużyciu opon jest realna, dlatego układy stale napędzające cztery koła spotyka się w tej klasie rzadko.
Drugie pytanie, ważniejsze od samego 4×4, brzmi: czy pojazd ma blokadę mechanizmu różnicowego. Bez niej przy utracie przyczepności jedno koło kręci się w miejscu, a quad stoi — mimo formalnie włączonego napędu na cztery koła. Blokada przedniego i tylnego dyferencjału to cecha, która w cenniku bywa niewidoczna, a w terenie rozstrzyga.
Ile realnie kosztuje quad — na naszym własnym cenniku
Zamiast widełek „od–do” pokazujemy konkretne pozycje z oferty salonu, bo dopiero zestawienie pojemności z ceną pokazuje, za co się płaci:
| Model | Pojemność / moc | Cena brutto | Dla kogo |
|---|---|---|---|
| KAYO AY70 | 72 cm³ | 3 999 zł | Dziecko od 6 lat, teren prywatny |
| Segway Snarler AT5 L EPS | 499 cm³ / 39 KM | 27 990 zł | Działka, ogród, lekkie prace |
| CFMoto CForce 520L EPS | 495 cm³ / 35 KM | 29 900 zł | Rekreacja z pasażerem |
| Segway Snarler AT10 L EPS | 999 cm³ / 97 KM | 43 990 zł | Praca z przyczepą, uciąg 700 kg |
| CFMoto CForce 1000 MV | 963 cm³ / 90 KM | 59 900 zł | Najcięższy teren, wersja błotna |
Widać z tego regułę: skok z klasy 500 do klasy 1000 cm³ to mniej więcej podwojenie ceny, ale przede wszystkim zmiana przeznaczenia. Poniżej 30 tys. zł kupujesz maszynę do lekkich prac i rekreacji. Powyżej 40 tys. zł — pojazd, który realnie zastępuje małą przyczepę i ciągnik w obrębie gospodarstwa.
Czego nie widać w cenniku, a zmienia codzienne użytkowanie
- EPS (wspomaganie kierownicy) — przy maszynie ważącej 400–500 kg to nie jest wygoda, tylko warunek jazdy przez kilka godzin bez bólu barków. Różnica w cenie między wersją z EPS a bez potrafi wynosić 5–7 tys. zł i zwykle warto ją zapłacić.
- Wyciągarka — w wersjach Limited bywa w standardzie, w podstawowych to dopłata. Jeśli jeździsz sam po lesie, to element bezpieczeństwa, nie gadżet.
- Felgi Beadlock — trzymają oponę na obręczy przy niskim ciśnieniu. Bez nich spuszczenie powietrza dla lepszej przyczepności kończy się zerwaniem opony z felgi.
- Prześwit — 255 mm i 340 mm to dwie różne klasy terenowości. Ta liczba mówi więcej o możliwościach maszyny niż moc silnika.
- Homologowany hak — bez niego legalnie nie pociągniesz przyczepki, nawet jeśli quad ma uciąg 700 kg.
Jak dobrać quada do zastosowania — skrót decyzyjny
| Twoja sytuacja | Czego szukać | Czego nie przepłacać |
|---|---|---|
| Działka, ogród, wożenie narzędzi | 500–600 cm³, 4×4, bagażniki, hak | Moc powyżej 60 KM |
| Gospodarstwo, przyczepa, praca w lesie | 850–1000 cm³, uciąg, wyciągarka, EPS | Felgi Beadlock i opony 30″ |
| Rekreacja w błocie i piachu | Duży prześwit, opony błotne, Beadlock | Ładowność i hak |
| Jazda z pasażerem | Homologacja dwuosobowa, oparcie, dłuższa rama | Wersje sportowe jednoosobowe |
| Pierwszy pojazd dziecka | 70–125 cm³, automat, ogranicznik prędkości | Napęd 4×4 |
Jeśli wahasz się między dwoma modelami, najprostszy test jest praktyczny: usiądź na obu i sprawdź, czy sięgasz stopami podłoża oraz czy dosięgasz do dźwigni bez odrywania się od siedziska. Quad dobrany „na wyrost” jest w terenie niebezpieczny.
Gdzie obejrzeć quady we Wrocławiu
W salonie DealerAuto przy ul. Łagiewnickiej 13 we Wrocławiu mamy na stanie maszyny wszystkich opisanych typów — od quada dziecięcego po wersje 1000 cm³. Pełną listę modeli z cenami i specyfikacją znajdziesz na stronie motocykli i quadów, a jazdę próbną umawiamy telefonicznie.
Źródła
- Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 167/2013 — homologacja pojazdów rolniczych i leśnych (kategoria T) — eur-lex.europa.eu
- Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. — Prawo o ruchu drogowym (art. 20 — dopuszczalne prędkości) — eli.gov.pl
- Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (kategorie B1, B, T) — eli.gov.pl
- Stanowisko Ministerstwa Infrastruktury w sprawie kategorii L7e i T3b — omówienie odpowiedzi na interpelację — diagnostasamochodowy.pl
- Oferta quadów i motocykli DealerAuto Wrocław — ceny i specyfikacje — dealerauto.com.pl/motocykle-quady
Nie wiesz, która kategoria pasuje do Twojego zastosowania? Napisz lub zadzwoń do salonu we Wrocławiu — dobierzemy maszynę i pokażemy dokumenty homologacyjne przed zakupem.
Sprawdź w ofercie DealerAuto
- Segway Snarler AT5 L EPS
- CFMoto CForce 1000 MV
- KAYO AY70
- Segway Snarler AT10 L EPS
- CFMoto CForce 520L EPS
Salon DealerAuto, ul. Łagiewnicka 13, Wrocław — umów jazdę próbną lub prezentację.
Najczęściej zadawane pytania
Homologacja decyduje o tym, czy quadem wolno poruszać się po drogach publicznych. Pojazd bez homologacji drogowej można użytkować wyłącznie na terenie prywatnym lub wyznaczonych trasach. Jeśli planujesz dojazdy drogą — wybieraj model homologowany i sprawdź, jaka kategoria prawa jazdy jest wymagana.
Do zastosowań użytkowych wybiera się quada z napędem 4x4, wysokim momentem obrotowym, zaczepem i odpowiednim udźwigiem. Moc silnika jest tu mniej istotna niż napęd i wytrzymałość konstrukcji.
Do weekendowej jazdy off-road najczęściej sprawdzają się modele sportowo-użytkowe w przedziale 450–850 cm³ — wystarczająco mocne w terenie, a jednocześnie na tyle uniwersalne, żeby dało się nimi jeździć na dłuższych trasach.
Tak — w DealerAuto we Wrocławiu sprowadzamy quady na zamówienie, także w konkretnej wersji wyposażenia i kolorze. Doradzimy model pod planowane użytkowanie i przedstawimy termin dostawy.
W praktyce to te same pojazdy — ATV (All-Terrain Vehicle) to nazwa używana przez producentów, quad to nazwa potoczna. Rozróżnienie ma znaczenie dopiero przy SSV (side-by-side), które mają kierownicę samochodową, pasy i kabinę, a formalnie należą do innej kategorii pojazdów.
Zależy od kategorii homologacyjnej wpisanej w dokumentach. Quad w kategorii L7e wymaga prawa jazdy kategorii B1 od 16. roku życia albo kategorii B od 18. roku życia. Quad zarejestrowany jako ciągnik rolniczy w kategorii T3b prowadzisz na kategorii B lub T. Pojazd bez homologacji drogowej jeździ wyłącznie poza drogami publicznymi.
Tak — rejestruje się go jako ciągnik rolniczy i obowiązuje go ubezpieczenie OC oraz badania techniczne właściwe dla tej kategorii. Warto zwrócić uwagę, że Ministerstwo Infrastruktury wskazuje na rozdzielność kategorii L7e i T3b, dlatego przed zakupem warto sprawdzić, jaka kategoria figuruje w świadectwie homologacji konkretnego egzemplarza.
Do lekkich prac — koszenia, transportu narzędzi, przejazdów po polu — tak. Jeśli planujesz holowanie przyczepy z ładunkiem albo pracę w lesie, sensowniejszy jest przedział 850–1000 cm³ z realnym uciągiem i wyciągarką. Kluczowy parametr to nie moc, lecz dopuszczalny udźwig holowniczy podany przez producenta.
Przy maszynie ważącej ponad 380 kg wspomaganie kierownicy przestaje być wygodą, a staje się warunkiem kilkugodzinnej pracy bez przeciążania barków i nadgarstków. Jeśli quad ma służyć do pracy, a nie do sporadycznych przejażdżek, dopłata zwraca się komfortem.
Producenci quadów dziecięcych podają minimalny wiek w instrukcji — dla maszyn klasy 70 cm³ jest to zwykle 6 lat. Takie pojazdy nie mają homologacji drogowej, więc jeżdżą wyłącznie na terenie prywatnym za zgodą właściciela, pod nadzorem dorosłego.